
Příroda je mocná čarodějka a do listů, plodů, semen, hlíz i jader téměř všech keřů, bylin a stromů ukryla nejrůznější chemické látky s mnohdy až překvapivými účinky.…
Ašvaganda – Vitánie snodárná (Withania somnifera) známá také jako indický ženšen je bylina populární zejména v ájurvédě. Původ, její účinky a benefity, jsme detailně popsali již v předchozím článku. Zde se podrobněji zaměříme na konkrétní účinky na ženské tělo.
Ašvaganda patří do skupiny adaptogenů, tedy bylin, které nám napomáhají vypořádat se s fyzickým a emocionálním stresem. Dle současných studií napomáhá kontrole mediátorů stresu jako je například hormon nadledvin – kortizol. Snižováním hladiny kortizolu následně dochází k potlačování příznaků úzkosti a stresu. Ašvaganda má schopnost ulevovat od chronického stresu, únavy, nespavosti a dalších symptomů.
Ašvaganda umožňuje tělu efektivně využívat kyslík, což napomáhá ke zlepšené koncentraci a soustředění. Popisují se i pozitivní účinky na pozornost, zpomalení degenerace mozkových buněk, zlepšení paměti nebo dokonce i na schizofrenii. Kognitivní a psychomotorické testy potvrdily vliv ašvagandy na výrazné zlepšení reakčních časů u testovaných respondentů.
Ženy se často setkávají s nerovnováhou menstruačního cyklu jako je nepravidelný cyklus, zpožděná menstruace, problém s otěhotněním, fyzické změny při menopauze, bolestivý cyklus a další podobné potíže, jejichž hlavním důvodem je hormonální nerovnováha. Ašvaganda zmírňuje hormonální nerovnováhu, posiluje činnost nadledvin a stimuluje průtok krve. Doporučuje se i při kvasinkových vaginálních infekcích pro své antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti. Ašvaganda ovlivňuje endokrinní systém, který pomáhá zmírňovat příznaky menopauzy, jako například úzkostné stavy, návaly horka, nespavost nebo deprese.
Klinické studie naznačují i využití ašvagandy při sexuální dysfunkci jak u mužů, tak i u žen. Kama Sutra označuje ašvagandu za jednu z nejúčinnějších bylin ovlivňující sexuální stimulaci. Pravidelné užívání může stimulovat, uvolňovat psychické napětí, zvyšovat vzrušení a poskytnout optimální uspokojení.
Ájurvéda doporučuje ašvagandu i v případě neplodnosti. Údajně plodnost podporují biologicky aktivní látky obsažené v ašvagandě, a to konkrétně nukleové kyseliny, aminokyseliny, peptidy, mikro a makrosloučeniny. Kořeny ašvagandy mají terapeutický vlastnosti na endokrinní systém, regulaci štítné žlázy a nadledvin. Tyto žlázy jsou zásadní pro rovnováhu reprodukčních hormonů. Ženy postižené chudokrevností (anémií) mají často problém s otěhotněním, který může taktéž příznivě napravit ašvaganda díky svému obsahu železa.
Cukrovka (diabetes mellitus) postihuje stále více lidí. Diabetes může negativně ovlivnit hormonální rovnováhu, nepravidelný menstruační cyklus či PCOS (syndrom polysytických ovárií). Kořen ašvagandy napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a dále i hladinu tuků (triglyceridů).
Dvě studie popsaly schopnost ašvagandy zvýšit hladinu VO2 max u sportovců i nesportovců. VO2 max je maximální množství kyslíku, které jsme schopni využít. Jedná se o jeden z nejlepších ukazatelů aerobní výkonnosti. Měří se v mililitrech kyslíku spotřebovaného za minutu na kilogram tělesné hmotnosti (ml/kg/min). Průměrný rozdíl před a po suplementaci ašvagandou byl 3,00 jednotky. K potvrzení této hypotézy je však zapotřebí dalšího výzkumu, protože počet studií je omezený a heterogenita byla vysoká. Vyšší hladiny VO2 max mohou tedy indikovat zdravé srdce. Ašvaganda má pozitivní vliv jak na vytrvalostní sporty, tak i na rozvoj svalové síly.
Ašvaganda je bezpečná bylina, nicméně je nutné před její suplementací zvážit několik faktorů. Jedním z nich je interakce s léky, konkrétně zvýšení či zeslabení účinků medikamentů. Vždy se tedy raději informujte u svého lékaře o podrobnostech. Ašvaganda se nedoporučuje podávat kojícím a těhotným ženám a dále i pacientům brzy podstupující operační výkon. V neposlední řadě se zajímejte o kvalitu kupované ašvagandy, zdali je laboratorně testovaná a neobsahuje těžké kovy.
Zdroje:
Sunil B Kelgane, Jaysing Salve, February 2020; Efficacy and Tolerability of Ashwagandha Root Extract in the Elderly for Improvement of General Well-being and Sleep: A Prospective, Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Study – shorturl.at/noqu7
Batool Rahmati, Mohammad Hassan Ghosian Moghaddam, July 2016; Effect of Withania somnifera (L.) Dunal on Sex Hormone and Gonadotropin Levels in Addicted Male Rats – shorturl.at/noQTZ
Pratte MA, Nanavati KB, Young V, Morley CP. An alternative treatment for anxiety: a systematic review of human trial results reported for the Ayurvedic herb ashwagandha (Withania somnifera). J Altern Complement Med. 2014 Dec;20(12):901-8. doi: 10.1089/acm.2014.0177. PMID: 25405876; PMCID: PMC4270108.
Pérez-Gómez J, Villafaina S, Adsuar JC, Merellano-Navarro E, Collado-Mateo D. Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) on VO2max: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2020 Apr 17;12(4):1119. doi: 10.3390/nu12041119. PMID: 32316411; PMCID: PMC7230697.
Wankhede S, Langade D, Joshi K, Sinha SR, Bhattacharyya S. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. J Int Soc Sports Nutr. 2015 Nov 25;12:43. doi: 10.1186/s12970-015-0104-9. PMID: 26609282; PMCID: PMC4658772.
Choudhary B, Shetty A, Langade DG. Efficacy of Ashwagandha (Withania somnifera [L.] Dunal) in improving cardiorespiratory endurance in healthy athletic adults. Ayu. 2015 Jan-Mar;36(1):63-8. doi: 10.4103/0974-8520.169002. PMID: 26730141; PMCID: PMC4687242.
Diskuze