Guduchi neboli chebule srdčitá (Tinospora cordifolia) z čeledi lunoplodovitých (Menispermaceae) je jedna z bylin velice ceněných v ájurvédské medicíně. Amrit, jak se také guduchi přezdívá, znamená v překladu nesmrtelný. Dle pověsti se z guduchi vyráběl nápoj nesmrtelnosti. Jedná se o velkou popínavou liánu s podlouhlými větvemi. Své jméno chebule srdčitá dostala podle listů ve tvaru srdce. Květy jsou jednopohlavné, žlutého zbarvení, plod guduchi je červená jednosemenná peckovice. Z rostliny se zpracovává především kořen, ale i listy, stonek a míza. Rostlina pochází z Asie, konkrétně z Číny, Srí Lanky, Indie a Barmy. Nejčastěji roste ve výškách do 1200 m n. m.
Guduchi prokázala mnoho potenciálních biologických účinků, jako například antioxidační, antimikrobiální, antihyperglykemické, protizánětlivé, osteoprotektivní, hepatoprotektivní, antistresové nebo protiprůjmové a řadí se také k adaptogenním rostlinám. Udává se, že obsahuje až 220 aktivních látek. Guduchi je bohatá na mikronutrienty, konkrétně železo, vápník, měď, fosfor nebo mangan. K sekundárním metabolitům obsažených v guduchi se řadí terpeny, akaloidy, flavonoidy, steroidy a glykosidy. V ájurvédě se využívá k léčbě anémie, dýchacích obtíží, hemoroidů, artritidy, diabetu mellitu II. typu, kožních nemocí nebo hepatitidy.
Chebule se řadí mezi hojně využívané rostliny ve farmacii. V rámci ájurvédské medicíny činí spotřeba až 10 tisíc tun ročně. V současné době léčebný účinek této rostliny potvrzuje stále málo odborných výzkumů .
Dosavadní výsledky studií na guduchi
V roce 2020 byla zveřejněna studie zabývající se použitím guduchi jako ekologickým krmivovým suplementem pro drůbež. Výsledkem byl pozitivní dopad suplementace na růstovou výkonnost, kvalitu a trvanlivost masa. Dále byl zaznamenán antimikrobiální účinek vůči rodům Escherichia coli a Salmonella enteritidis ve spojitosti i s nižší mortalitou.
Výzkumy na zvířatech dále potvrdily pokles glykémie (hladiny cukru v krvi) vlivem koncentrátu z kořene guduchi. Současně došlo i k poklesu cholesterolémie (hladiny cholesterolu v krvi), fosfolipidů a volných mastných kyselin. Dále byla pozorována blokace peroxidáz, oxidu dusnatého a nitrilového radikálu, což naznačuje antioxidační efekt. Jedná se tedy o přírodní antioxidant.
Díky obsahu syringinu, cordiolu, cordiosidu a cordifolisidů se guduchi v ájurvédské medicíně považuje za imunostimulační bylinu. Obsahuje i alfa-D-glukany, látky polysacharidové povahy, pozitivně ovlivňující cytokiny.
Klinická studie zabývající se vlivem chebule na projevy alergie potvrdily příznivý efekt vodného roztoku guduchi na projevy alergické reakce, a to konkrétně na zmírnění kýchání, ucpání nosu, alergickou rýmu a pocit škrábání kůže.
Jedná se o bezpečnou rostlinu. Z důvodu nedostatečného množství výzkumů se však nedoporučuje konzumace těhotným a kojícím ženám, dále pak i dětem. Nejčastěji se prodává ve formě prášku k přípravě čajů nebo také v kapslích. Kořen guduchi má charakteristickou nahořklou chuť. V případě dlouhodobého užívání se doporučuje vždy několikaměsíční pauza. Doporučené dávkování dle ájurvédy se pohybuje okolo 1 – 4 gramů denně. V případě použití guduchi ve formě tinktury je doporučeno denně až 40 kapek 2 až 3x denně.
Navrátilová, Z., 2020. Vybrané druhy rostlin a hub s antidiabetickým účinkem a jejich využití v terapii diabetes mellitus. Praktické lékárenství, 16 (2), s. 88-93.
Vildová, A., Kubeš, J., Tůmová, L., 2013. Léčivé rostliny s imunostimulačními účinky. Praktické lékárenství, 9 (2).
Aromaterapie je alternativní léčebná metoda, která využívá esenciálních (éterických) olejů z rostlin k podpoře fyzického a psychického zdraví člověka. Esenciální oleje pocházejí ze semen, stonků,…
Shatavari (Asparagus racemosus) je v ájurvédě považována za královnu bylin pro ženy. V sanskrtu se shatavari překládá jako „ta se sto manželi“, což signalizuje silné reprodukční vlastnosti byliny.…
Ašvaganda (Withania somnifera) je považována za silný adaptogen a antistresový prostředek, který by mohl mít určitý potenciál ke zlepšení fyzického výkonu. Ašvaganda je bylinou hojně využívanou…
Diskuze