Příčiny podzimní únavy a jak s ní bojovat
S příchodem podzimu mnoho lidí pociťuje zvýšenou únavu, sníženou energii a celkový pokles nálady. Tento fenomén není neobvyklý a má své biologické a environmentální…
Mořskými řasami se označují veškeré řasy, ruduchy a chaluhy vyskytující se v mořích a oceánech. Na území Asie jsou velmi oblíbenou potravinou. V posledních desetiletích se dostávájí do většího povědomí i v Evropě. Mořské řasy jsou bohaté na vitamíny A, B, C, minerální látky jako je jód, vápník, zinek, železo a hořčík. Dále jsou i zdrojem bílkovin, vlákniny a enzymů.
Bílkoviny řas jsou plnohodnotné, obsahují spektrum všech esenciálních aminokyselin. Množství bílkovin v některých řasách lze srovnat s bílkovinou sóji či s vaječnou bílkovinou. Vláknina dosahuje až k 50 gramů celkové vlákniny (rozpustné i nerozpustné) na 100 gramů mořské řasy. Největší množství vlákniny obsahuje řasa Hijiki (Hizikia fusiforme). Literatura uvádí, že mořské řasy obsahují až 60 makro a mikroprvků. Řasy mají nízkou energetickou hodnotu, hodí se tedy do redukčních jídelníčků. Lipidy jsou obsaženy v mořských řasách v rozmezí 1-6 gramů na 100 gramů sušiny. Červené řasy obsahují vysoké množství eikosapentaenové kyseliny (EPA), omega 3 mastné kyseliny.
Složení mořských řas se odvíjí od geografické lokace, druhu, ročního období, zralosti, teploty, slanosti vody a dalších faktorů. Mezi další příznivý vliv mořských řas na zdraví člověka je schopnost vychytávat volné radikály. K dalším vlastnostem patří schopnost absorpce těžkých kovů, zejména pak niklu, kadmia, olova, mědi a zinku. Z tohoto důvodu je vhodné sledovat při využití řas ve výživě obsah těžkých kovů. Vzhledem k malé spotřebě mořských i sladkovodních řas ve většině evropských zemí, k nimž se řadí i Česká republika, není řešena otázka legislativy, a především přípustná množství toxických látek.
Wakame je ideální mořskou řasou pro osoby, které řasy nikdy nekonzumovaly. Má méně výraznou a sladkou chuť. Hodí se do polévek, salátů, omáček nebo k luštěninám. Wakame je zelenou řasou, která po usušení tmavne. Je prospěšná pro kardiovaskulární systém a je zmiňována i ve spojitosti s rovnováhou menstruačního cyklu nebo s podporou růstu vlasů. Wakame patří společně s řasou Nori k nejoblíbenějším řasám v Japonsku.
Nori je označení pro mořské řasy z rodu Porphyra. Řasy se rozdrtí a vzniklá drť se vysuší. Díky jejímu využití při výrobě sushi rolek se u nás jedná o nejznámější mořskou řasu . Lze ji konzumovat i samotnou, v polévkách, přidávat do salátů, luštěninových pokrmů nebo ji využít nadrcenou jako koření. Její předností je vysoký obsah jódu.
Kombu (také známá jako kelp) je tradiční řasou v japonské kuchyni. Roste v čistých a chladných vodách na severu. Přidává se do rýžových pokrmů, polévek, luštěnin nebo se nakládá do sladkokyselého nálevu. Je velmi oblíbenou řasu na území Koreji. V pokrmech funguje jako zvýrazňovač chutě a vůně díky obsahu kyseliny glutamové.
Agar-agar je mořská řasa využívaná zejména pro své želírovací schopnosti. Je oblíbená u vegetariánů a veganů, kteří jí nahrazují želatinu vyráběnou ze zvířecích kůží a kostí. Z výživového pohledu je agar-agar rozpustná vláknina, která funguje jako výživa pro bakterie ve střevním mikrobiomu. Agar neobsahuje téměř žádné bílkoviny ani tuky. Je bez chuti a zápachu. Hodí se k výrobě dortů, pohárů, panna cotty, želé bonbonů, aspiku nebo džemů a marmelád.
Arame je opět řasa s málo výraznou chutí. Uplatnění najde při výrobě salátů, pomazánek nebo i jako samotná pochoutka. Zkracuje dobu vaření luštěnin. V tradiční japonské medicíně se využívá k léčbě ženských reprodukčních orgánů, osteoporózy, anémie nebo jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Řasa arame se před použitím namáčí do vody, aby zvětšila svůj objem.
Hijiki je hnědá mořská řasa, která se pěstuje zejména v Japonsku, Číně a Koreji. Po usušení zčerná. Přidává se do polévek, zeleninových pokrmů, sushi, salátů nebo k rybám. Jak již zde bylo zmíněno, jedná se o jednu z řas nejbohatších na vlákninu. Před přípravou se namáčí a svůj objem zvětší až 7x.
Iziky jsou černé řasy ve tvaru tenkých provázků. Jde se o řasu rostoucí maximálně dva metry pod hladinou moře. Je vhodná do rýžových pokrmů, salátů, zeleninových jídel. Touto řasou lze dochutit sójovou omáčkou.
Zdroje:
ADERHOLD, D., WILLIAMS, C. J., EDYVEAN, R. G. J. The removal of heavy-metal ions by seaweeds and their derivatives. Bioresource Technology. 1996, vol. 58, is. 1, s. 1-6.
MABEAU, S., FLEURENCE, J. Seaweed in food products : biochemical and nutritional aspects. Trends in Food Science & Technology. 1993, vol. 4, s. 103-107.
MAMATHA, B. S. , et al. Studies on use of Enteromorpha in snack food. Food Chemistry. 2007, vol. 101, is. 4, s. 1707-1713.
MACHŮ, L. Zdravotní aspekty řas, využitelných pro lidskou výživu. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2008, 67 s. Dostupné také z: http://hdl.handle.net/10563/6169. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakulta technologická, Ústav potravinářského inženýrství. Vedoucí práce Mišurcová, Ladislava.
Diskuze