Vitaminy: Co opravdu potřebujeme doplňovat a co je zbytečné?
Vitaminy jsou pro lidské tělo nezbytné, avšak jejich nadbytečné užívání v podobě doplňků stravy se často přeceňuje. Vitaminové doplňky stravy jsou stále pouze…
Kombucha (kombuča) je perlivý fermentovaný nápoj, vyráběný z oslazeného čajového výluhu. Ačkoli kvašené potraviny jsou potravinou konzumovanou po celém světě již tisíce let, kombucha se ve dostala do podvědomí teprve nedávno. Kombucha údajně vznikla v severovýchodní Číně kolem roku 220 př. n. l., v roce 414 n. l. se rozšířila do Japonska jako lék a obchodními cestami se dostala do Ruska a východní Evropy. Celosvětová popularita kombuchy od druhé světové války kolísá. V roce 2017 se maloobchodní prodej kombuchy a dalších fermentovaných nápojů zvýšil o 37,4 % a v roce 2018 pak o 49 %. Kombucha je údajně nyní nejrychleji rostoucím produktem na trhu funkčních nápojů a jedním z nejoblíbenějších nízkoalkoholických fermentovaných nápojů na světě.
Kombucha je nápoj vyráběný fermentací čaje (obvykle černého, zeleného či oolong čaje) a cukru, se symbiotickou kulturou bakterií a kvasinek (SCOBY). Obvykle se nechává fermentovat po dobu 7-10 dní. Příliš krátká fermentace má za následek sníženou perlivost a naopak dlouhá doba kvašení způsobuje ostřejší a dráždivější chuť připomínající ocet nebo víno. SCOBY je biofilm mikroorganismů připomínající klobouček houby, který se stává zárodkem pro další várky.
SCOBY se skládá z různých bakterií kyseliny octové (např. z Acetobacter xylinum, Acetobacter aceti, Acetobacter pasteurianus a Gluconobacter oxydans) a kvasinek (např. Saccharomyces sp., Zygosaccharomyces kombuchaensis, Torulopsis sp., Pichia spp., Brettanomyces sp. a Zygosaccharomyces bailii. Zároveň bylo současně izolováno i několik bakterií mléčného kvašení.
Kromě prospěšných bakterií kombucha obsahuje i cukry, čajové polyfenoly, organické kyseliny, vlákninu, etanol, aminokyseliny, esenciální prvky, jako jsou Cu, Fe, Mn, Ni a Zn, ve vodě rozpustné vitaminy, jako je vitamin C a některé vitaminy skupiny B.
Obliba kombuchy jako funkční potraviny je dána jejími údajnými zdravotními přínosy, které zahrnují „četné funkční vlastnosti, jako je protizánětlivý potenciál a antioxidační aktivita“ a „snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku, prevence rakovinného bujení, zlepšení funkce jater, imunitního systému a gastrointestinálního traktu“. Přímé důkazy podporující přínos kombuchy pro lidské zdraví však stále chybí. Systematický přehled publikovaný v roce 2019 přezkoumal na 310 článků souvisejících s vlivem kombuchy na zdraví. Jedna z prací například potvrzuje normalizaci hodnot krevního cukru u 24 osob ve věku 45-55 let s diabetem mellitem bez medikace inzulínem při denní konzumaci 60 ml kombuchy po dobu 90 dnů. Disertační dalšího autora popisuje také zlepšení související se stejnou intervencí u osob s mírnou hypertenzí nebo různými zdravotními problémy.
Zdravotní přínosy uváděné na základě studií in vitro a in vivo zahrnují antimikrobiální účinky, jaterní a gastrointestinální funkce, stimulaci imunitního systému, detoxikaci, antioxidační, protinádorové vlastnosti, zdravotní profylaktické a ozdravné účinky prostřednictvím stimulace imunitního systému, inhibici rozvoje a progrese rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, diabetu a neurodegenerativních onemocnění a normální funkci centrálního nervového systému. Dosud byly biologické aktivity kombuchy studovány u potkanů, myší, králíků, kachen, psů, prasat, skotu a brojlerových kuřat.
Co se negativních účink týče, kombucha se podílela na řadě případů (ne však nutně potvrzených), včetně hyponatrémie, laktátové acidózy, toxické hepatitidy po dvouleté každodenní konzumaci a dalších případů. Kombucha přirozeně obsahuje malé množství alkoholu. Při šetření Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv se obsah alkoholu ve vzorcích pohyboval od 0,7 % do 1,3 %, přičemž metanol nebyl detekován. Kombucha je kontraindikována u těhotných žen a pravděpodobně i u osob s onemocněním ledvin, plic nebo jater.
Na trhu jsou však dostupné i kombuchy bez obsahu alkoholu. Díky své specifické chuti lze kombuchu využít při alkoholovém odvykání. Naopak se nedoporučuje kombuchu míchat s alkoholovými nápoji, z důvodu zvýšené letargie.
Přínos kombuchy pro lidské zdraví je třeba ověřit v klinických studiích. Pokud má kombucha zdravotní účinky, bude třeba, aby se následné důležité studie zabývaly následujícími otázkami: V jakém dávkování, s jakou frekvencí a po jakou dobu? V neposlední řadě bude třeba prozkoumat mechanismy, které vysvětlují výsledky pro lidské zdraví.
Ano, kombucha může obsahovat malé množství alkoholu. Během fermentace, kdy se čaj kombinuje s cukrem a speciálními kulturami, vzniká alkohol jako vedlejší produkt. Obvykle je jeho množství nízké (0,7 %), ale u některých komerčně vyráběných variant může být vyšší (až 1,3 %).
Zdroje:
Kapp, J. M., & Sumner, W. (2019). Kombucha: a systematic review of the empirical evidence of human health benefit. Annals of epidemiology, 30, 66–70. https://doi.org/10.1016/j.annepidem.2018.11.001
Jayabalan R., Malbaša R.V., Lončar E.S., Vitas J.S., and Sathishkumar M.: A review on kombucha tea-microbiology, composition, fermentation, beneficial effects, toxicity, and tea fungus. Compr Rev Food Sci Food Saf 2014; 13: pp. 538-550
Leal J.M., Suárez L.V., Jayabalan R., Oros J.H., and Escalante-Aburto A.: A review on health benefits of kombucha nutritional compounds and metabolites. CYTA J Food 2018; 16: pp. 390-399
Vina I., Semjonovs P., Linde R., and Deniņa I.: Current evidence on physiological activity and expected health effects of kombucha fermented beverage. J Med Food 2014; 17: pp. 179-188
Hiremath U.S., Vaidehi M.P., and Mushtari B.J.: Effect of Fermented tea on the blood sugar levels of NIDDM Subjects. Indian Pract 2002; 55: pp. 423-425
Bailowitz Z., Grams R., Teeple D., and Hew-Butler T.: Exercise-associated hyponatremia in a lactating female. Clin J Sport Med 2017; 27: pp. e55-e57
Diskuze