Podzimní období přináší změnu počasí, kratší dny a mnoho lidí se potýká s náchylností k různým infekcím. Správná péče o imunitní systém je v tuto dobu zvlášť…
Vitaminy na vlasy
Lidé běžně vyhledávají suplementaci vitaminů k prevenci nebo léčbě dermatologických onemocnění, zejména k vypadávání vlasů. Literatura vitaminy uvádí jako nezbytné pro normální růst a funkci buněk vlasových folikulů. Díky jejich nedostatku může docházet k různým dermatologickým problémům. Suplementace vitaminů je relativně snadno a cenově dostupná.
Vitaminy na vlasy, vitamin B3
Vitamin B3 (niacin) je základem nikotinamidadenindinukleotidu (NAD). Tento amid má významnou roli v citrátovém cyklu při oxidační fosforylaci k produkci adenosintrifosfátu (ATP) a tím zajišťuje buňkám energii. Nedostatek vitaminu B3 způsobuje pellagru, jejíž příznaky jsou fotosenzitivní dermatitida s hyperpigmentací, průjmem, demencí a nakonec smrtí. Mezi rané příznaky tohoto onemocnění patří vypadávání vlasů, slabost, podrážděnost, glositida a stomatitida. Literatura uvádí jako nejčastější důvody nedostatku vitaminu B3 nekvalitní příjem potravy, Crohnova choroba, nádory a léky jako isonikotinhydrazid. Doporučená denní dávka vitaminu B3 je 13 mg denně.
Vitaminy na vlasy, vitamin C
Vitamin C (kyselina askorbová) patří mezi hydrofilní vitaminy. Je významný pro syntézu kolagenu a zesítění keratinových vláken. Nedostatek vitaminu C způsobuje kurděje a nejčastěji se objevuje u dlouhodobých alkoholiků a pacientů s chronickými onemocněními. Nedostatek vitaminu C dále způsobuje perifolikulární hyperkeratózu a krvácení, ucpávání folikulů a zkrabacení vlasu způsobené změnami v perifolikulární vazivové tkáni. Dalšími příznaky nedostatku, které se netýkají vlasů nebo chlupů, jsou ekchymózy, krvácení dásní a infekce. Doporučená denní dávka vitaminu C je pro muže 90 mg a pro ženy 75 mg denně.
Vitaminy na vlasy, vitamin D
Vitamin D je lipofilní vitamin, který má velký význam v dermatologii díky svým protizánětlivým a imunomodulačním vlastnostem, regulaci diferenciace a proliferace keratinocytů. Má vliv na vlasový cyklus a jeho účinky při vypadávání vlasů jsou stále předmětem výzkumů. Vitamin D se zapojuje do různých signálních drah růstu a diferenciace vlasových folikulů. Literatura spojuje nedostatek vitaminu D alopecií, kterou doprovází výskyt jizev. V dnešní době neexistují průkazné studie týkající se suplementace vitaminu D při léčbě vypadávání vlasů a dostatečného zvládání těchto stavů. Primárními zdroji vitaminu D jsou tresčí játra, olej z jater platýzů, žloutek z vajec, losos, tuňák, mléko, sardinky nebo sýry. Doporučená denní dávka vitaminu D pro těhotné a kojící ženy je 5 μg denně.
Vitaminy na vlasy, vitamin H
Vitamin H (biotin) je významným kofaktorem karboxyláz v mitochondriích. Nedostatek vitaminu H je vzácným jevem, protože vitamin H je produkován i střevní mikroflórou. Nedostatek vitaminu H byl pozorován u jedinců s vrozenou nebo získanou nedostatečnou produkcí biotinidázy, s oslabenou střevní mikroflórou po užívání antibiotik nebo po parenterální výživě. Symptomy nedostatku jsou strukturální změny vlasů a nehtů, periorální dermatitida, konjunktivitida a infekce. Alopecie není typickým příznakem nedostatku vitaminu H ale mohou nastat problémy s vlasy jako trichorrhexis nodosa a další anomálie. Doporučená denní dávka vitaminu H je 30 mg denně. Na základě výsledků dosavadních studií nelze s jistotou tvrdit, že dodatečná suplementace vitaminu H u pacientů s dostatkem vitaminu H v krvi, může snížit vypadávání vlasů nebo mít vliv na strukturu vlasů a nehtů. Vitamin H můžeme najít v malém množství v živočišných i rostlinných produktech. Nejvýznamnějším zdrojem vitaminu H jsou kvasnice, játra, ledviny a hovězí maso, vaječný žloutek, sója, ořechy, luštěniny, obiloviny a houby. Doporučená denní dávka vitaminu H se odhaduje na 50 – 150 µg.
Zdroje:
Velíšek, Jan. Chemie potravin. Vyd. 2. upr. Tábor: OSSIS, 2002. ISBN 80-866-5901-1.
Hendrychová, T., & Malý, J. (2013). Specifika potřeby vitaminů u zdravých těhotných a kojících žen, dětí a seniorů. Pro Farmaceutické Asistenty, 9(4), 196-200.
Saini, K., & Mysore, V. (2021). Role of vitamin D in hair loss: A short review. Journal of Cosmetic Dermatology, 20(11), 3407-3414.
Almohanna, H. M., Ahmed, A. A., Tsatalis, J. P., & Tosti, A. (2019). The role of vitamins and minerals in hair loss: a review. Dermatology and therapy, 9(1), 51-70.
Finner, A. M. (2013). Nutrition and Hair. Dermatologic Clinics, 31(1), 167–172. doi:10.1016/j.det.2012.08.015
Diskuze