Shatavari (Asparagus racemosus) je v ájurvédě považována za královnu bylin pro ženy. V sanskrtu se shatavari překládá jako „ta se sto manželi“, což signalizuje silné reprodukční vlastnosti byliny. Stejně jako například ašvaganda je i shatavari adaptogenní bylinou, což znamená, že může zvyšovat odolnost vůči psychickému i fyzickému stresu.
Podpora laktace a plodnosti
Shatavari může být pro ženy prospěšná ve všech fázích života. Studie dokazují, že kořen shatavari může podpořit laktaci (tvorbu mateřského mléka) u kojících žen a celkově podpořit i imunitu. Tato bylina způsobuje významný nárůst hladin prolaktinu, hormonu stimulujícího růst mléčných žláz. Studie z roku 2008 (Tanwar et al.) popsala zvýšenou produkci mléka u dojnic o 11, 47 % po přidání 50 g prášku z kořenu shatavari denně do krmiva po dobu 60 dnů. Ájurvéda doporučuje shatavari dále i k podpoře plodnosti. Příznivě bylina působí i na emoční výkyvy nálad během menstruačního cyklu. Shatavari se používá tedy jako regulátor menstruace a dále také pro hormonální rovnováhu.
Stabilizace hormonální rovnováhy
Shatavari bývá doporučována i ženám po menopauze, kdy u nich fyziologicky dochází k poklesu ženského pohlavního hormonu, estrogenu. Shatavari díky obsahu fytoestrogenu, prekurzoru estrogenu, snižuje negativní důsledky menopauzy, jako jsou například návaly horka, výkyvy nálad a další. Fytoestrogeny pomáhají dále i udržovat hustotu kostí, což je vhodné v prevenci osteoporózy. 6týdenní užívání shatavari prokázaně zvyšuje svalovou sílu a zlepšuje kontraktilní funkci myosinu. Bylina je vhodná i pro ženy po hysterektomii, tedy po chirurgickém odstranění dělohy, kdy je třeba stabilizovat hladiny pohlavních hormonů. Ájurvéda údajně doporučuje shatavari i pro přírodní zvětšení prsou, což však není zatím vědecky prokázáno.
Jak již bylo zmíněno, shatavari reguluje výkyvy nálad v období premenstruačního syndromu. Současně zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu, jako například podrážděnost, zadržování vody a křeče v břiše. Při menstruaci zmírňuje bolesti a působí proti velkým ztrátám krve.
Shatavari zvyšuje plodnost i u mužské populace. Konkrétně zvyšuje produkci spermatu. Pokud se páru nedaří otěhotnět, lze vyzkoušet benefitů shatavari u obou z nich. Hovoří se také o příznivém účinku shatavari na podporu libida, jako afrodisiakum.
Příznivý vliv na vlasy
Díky adaptogennímu charakteru může shatavari napomoci i s vypadáváním vlasů, což v dnešní době trápí mnoho žen, i z důvodu hormonální nerovnováhy. Maska na vlasy či doplňky stravy s obsahem shatavari vlasy posilují, zklidňují pokožku a brání tvorbě šedin.
Kromě účinků na reprodukční orgány, shatavari příznivě ovlivňuje i trávicí trakt a s ním spojené zažívání. Působí například při průjmech, vředech a syndromu dráždivého tračníku. Vykazuje i protizánětlivé účinky a využívá se při léčbě zánětů močového měchýře. Shatavari zvyšuje i kvalitu spánku.
V ájurvédě se uvádí, že Asparagus racemosus je absolutně bezpečnou bylinou i pro dlouhodobé užívání včetně těhotných a kojících žen. Systémové podávání vyšších dávek nevyvolalo v chování myší a potkanů žádnou změnu. Někteří distributoři ale nedoporučují podávání shatavari dětem mladších 15 let, těhotným a kojícím ženám. V těchto případech je vhodné užívání shatavari konzultovat s lékařem.
Zdroje:
O’Leary MF, Jackman SR, Sabou VR, Campbell MI, Tang JCY, Dutton J, Bowtell JL. Shatavari Supplementation in Postmenopausal Women Improves Handgrip Strength and Increases Vastus lateralis Myosin Regulatory Light Chain Phosphorylation but Does Not Alter Markers of Bone Turnover. Nutrients. 2021 Nov 27;13(12):4282. doi: 10.3390/nu13124282. PMID: 34959836; PMCID: PMC8708006.
P. S., Tanwar, S. S., Rathore, Y. Kumar. Effect of Shatavari (Asparagus racemosus) on milk production in dairy animals. 2008. Dostupné zde.
Ajmera, A. R. How to Use This Ayurvedic Herb to Promote Women’s Health. Dostupné zde.
Aromaterapie je alternativní léčebná metoda, která využívá esenciálních (éterických) olejů z rostlin k podpoře fyzického a psychického zdraví člověka. Esenciální oleje pocházejí ze semen, stonků,…
Příroda je mocná čarodějka a do listů, plodů, semen, hlíz i jader téměř všech keřů, bylin a stromů ukryla nejrůznější chemické látky s mnohdy až překvapivými účinky.…
Afrodiziaka jsou pojmenována podle známé řecké bohyně lásky, krásy a plodnosti – Afrodity. Nejrůznější byliny, rostliny a jejich kořeny používané k podpoře vzrušení a povzbuzení…
Diskuze