Rozchodnice růžová — Wiki — Zelenýden.cz

Rozchodnice růžová – Wiki

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je chráněná rostlina patřící mezi ohrožené druhy. Vyskytuje se zejména v horských oblastech Severní Ameriky a Sibiře. Vyznačuje se svou charakteristickou vůní po růžích.

V tradiční čínské medicíně se využívá kořenu rozchodnice v boji proti stresu, depresím a úzkostem. V rozchodnici bylo identifikováno na 140 účinných látek, patří k ním například glykosidy skořicového alkoholu, flavonoidy, monoterpeny, fenolové kyseliny a další.

Kořen rozchodnice růžové je bohatý na antioxidanty, má příznivý účinek na kardiovaskulární systém, trávicí trakt a psychický stav, zlepšuje kvalitu spánku. Hovoří se i o podpoře rozchodnice při odvykání kouření. Přížnivý efekt byl prokázán i u lehké Parkinsonovy choroby. Rhodiola nevykazuje žádné nepříznivé účinky na zdraví. Užívá se nejčastěji ve formě kapslí nebo extraktu. Nedoporučuje se současné užívání rozchodnice v kombinaci s antikoagulačními léky (warfarin, heparin).

Volný výskyt: Vyskytuje se v horkých oblastech v Rusku, Číně, Kazachstánu, Karpatech, Pyrenejích nebo například i v Alpách.

Hlavní účinky: Je silným adaptogenem, vykazuje dále protistresové, antioxidační, antidepresivní a anxiolytické účinky.