Kratom – Wiki

Kratom (Mitragyna speciosa) je rostlinou s psychoaktivními účinky. Využívá se jako náhrada opiodních látek. Užívání a prodej kratomu v České republice je legální. Naopak například v Polsku je považován za tvrdou drogu.

V závislosti na požitém mnžství se účinky kratomu dělí na euforické a tlumící.

Při dlouhodobém užívání si lze vytvořit tolaranci a závislost, mohou se po čase objevit i abstinenční příznaky jako je hypertenze, křeče, únava a svědění kůže. Kratom může být používán jako alternativa za účelem snížení nebo nahrazení užívání určité látky, která je nežádoucí. Nedoporučuje se konzumovat kratom denně. Hlavními látkami, pro které je kratom užíván jsou mitragynin a 7-hydroxymitragynin.

Kratom se dělí dle druhů barev na bílý, žlutý, hnědý, červený a zelený. Každý druh vykazuje specifické a mírně odlišné účinky. Kratom se užívá nejčastěji ve formě kapslí a prášku. Obvyklá dávka kratomu se pohybuje okolo 0,06 až 0,1 gramu na kilogram tělesné hmotnosti. Pro stimulující účinky se dávka pohybuje na nižších hranicích, v případě sedativních účinků je nutná o něco vyšší dávka.

Volný výskyt: Kratom se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii, Nové Guinee a v oblasti Indočíny.

Hlavní účinky: Vykazuje stimulačí, sedativní a analgetické účinky.