Příroda je mocná čarodějka a do listů, plodů, semen, hlíz i jader téměř všech keřů, bylin a stromů ukryla nejrůznější chemické látky s mnohdy až překvapivými účinky.…
Ašvaganda – účinky, zkušenosti
Ašvaganda (Ashwagandha, Vitánie snodárná, Withania somnifera) je rostlinou z čeledi Solanaceae. V ajurvédské medicíně je po tisíciletí běžně používanou bylinou. Vůně kořenu připomínala pach koně (ashwa). Odtud byl odvozen její název ašvaganda a také se tradovalo, že po užití předá konzumentovi svou koňskou sílu. Druhové jméno „somnifera“ je překládáno jako „spánek-navozující“ a bylo odvozeno od jejích sedativních vlastností. Můžeme ji také znát pod názvy „indická zimní třešeň“ nebo „indický ženšen“.
V Indii, Nepálu, Číně a Jemenu je ašvaganda velmi rozšířená díky svým zdravotním benefitům. V Indii je nejvíce pěstována v severozápadní a střední části země. Mezi hlavní producentské indické státy patří Punjab, Uttar Pradesh nebo Rajasthan.
Zkušenosti
Tradice užívání ašvagandy sahá přes 3000 let zpět do historie. Ajurvédští léčitelé používali tuto bylinu jako Rasyanu díky svým pozitivně působícím účinkům na lidské zdraví. Rasyanou míníme např. bylinný přípravek, který má schopnost podporovat mladistvý stav fyzického a duševního zdraví a také vyvolat štěstí. Tyto prostředky jsou jako tonika podávány malým dětem a staršími lidmi jsou užívány k zajištění dlouhověkosti. Ašvaganda je běžně dostupná ve formě jemného prosetého prášku (churna), který lze smíchat s přepuštěným máslem (ghee), s vodou nebo medem. Doporučená denní dávka ašvagandy se pohybuje v rozmezí 4-6 g.
Chemické složení
Chemické pozadí indického ženšenu je velmi různorodé. Laboratorní analýzy odhalily mnoho biologicky aktivních látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Nejvíce biologicky aktivních látek obsahují kořeny rostliny. Nejvýznamnějšími biologickými látkami jsou:
- alkaloidy (isopelletierin, phenylbutazon),
- steroidní laktony (withanolidy a withaferiny)
- saponiny obsahující acylovou skupinu (sitoindosid VII a VIII)
- withanolidy obsahující glukosu na 27. uhlíku (sitoindosid IX a X)
Účinkům withanolidů přičítáme mimořádné léčivé vlastnosti. Withanolidy zkoumaly různé studie, které se shodly na jejích antikancerogeních a imunitu podporujících účincích. Nejvýznamnějšími withanolidy jsou withaferin A a withanolid D. Sitoindosidy a acylsterylglykosidy jsou skupiny látek, které působí antistresově. Ašvaganda je také dobrým zdrojem železa.
Účinky ašvagandy
Zdravotní benefity ašvagandy zabírají široké spektrum účinků. Chemické látky withaferin A a withanolid D jsou hlavními biologicky aktivními látkami. Ašvagandu používáme k léčbě různých nemocích, zejména jako nervové tonikum. Ašvagandu můžeme najít v mnoha léčebných přípravcích na předpis pro různá muskuloskeletální onemocnění (artritida a revmatismus). Populací je preventivně užívána pro zlepšení zdraví, zajištění dlouhověkosti, předcházení nemocím a zraněním u sportovců, těhotných žen a starších lidí. Ašvaganda má následující vlastnosti a účinky:
- anxiolytické a antistresové účinky,
- posiluje paměť, působí jako antiparkinsonikum,
- má protizánětlivé účinky, může působit proti nádorům,
- imunomodulační, hypolipidemické, antibakteriální a protektivní účinky na srdce,
- může působit jako afrodiziakum a tlumit závislost,
- může léčit impotenci, revmatismus, syfilis, svalovou slabost nebo leukodermu.
Tento přírodní adaptogen zvyšuje odolnost vůči stresu a imunitu tím, že buněčně řízenou imunutu. Díky svým antioxidačním vlastnostem pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály. Antioxidačně působícími enzymy jsou superoxid dismutasa (SOD) nebo katalasy. Ašvaganda může také pomáhat proti ateroskleróze, hypertenzi a ischemické chorobě srdeční.
Ašvaganda a COVID-19
Preprint z roku 2020 pod vedením A. Balkrishna a kolektiv se zabýval schopností withanonu z ašvagandy inhibovat vstup nového koronaviru SARS-CoV-2 do buňky narušením interakce mezi receptory spike proteinu viru (RBD) a ACE2 receptory. Cílem bylo prokázat, že přírodní fytochemikálie mají významný vliv na tuto interakci. V minulosti bylo prokázáno, že vir se do buňky dostává skrze ACE2 receptory díky svému RBD. Tímto průnikem vzniká AEC2-RBD komplex. Výsledky uvádí, že withanon se na tento komplex dobře váže Withanon významně snižuje elektrostatickou část volných vazebných energií AEC2-RBD komplexu. Withanon také destabilizoval solné můstky komplexu. A. Balkrishna a kolektiv předpokládá, že takové přerušení interakcí mezi RBD a ACE2 oslabuje nebo přerušuje vstup koronaviru do buňky. Také by mohla být snížena následná infekčnost nemoci COVIDU-19. Data ukazují, že ašvaganda může být první volbou přírodního původu určené ke kontrole vstupu koronaviru do hostitelských buněk.
Ašvaganda může být pro své schopnosti použita jako víceúčelový léčivý prostředek. Je nutné provést ještě další výzkumy k určení potenciální dávky pro dosažení víceúčelového využití.
Zdroje:
Gupta, G. L., & Rana, A. C. (2007). Withania somnifera (Ashwagandha): a review. Pharmacognosy Reviews, 1(1).
Singh, N., Bhalla, M., De Jager, P., & Gilca, M. (2011). An Overview on Ashwagandha: A Rasayana (Rejuvenator) of Ayurveda. African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines, 8(5S).
Mishra, L. C., Singh, B. B., & Dagenais, S. (2000). Scientific basis for the therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a review. Alternative medicine review, 5(4), 334-346.
Zahiruddin, S., Basist, P., Parveen, A., Parveen, R., Khan, W., Gaurav, & Ahmad, S. (2020). Ashwagandha in brain disorders: A review of recent developments. Journal of Ethnopharmacology, 112876.
Bharti, V. K., Malik, J. K., & Gupta, R. C. (2016). Ashwagandha. Nutraceuticals, 717–733.
Balkrishna, A., POKHREL, S., Singh, J., Varshney, A. (2020). Withanone from Withania somnifera may inhibit novel coronavirus (COVID-19) entry by disrupting interactions between viral S-protein receptor binding domain and host ACE2 receptor.
Diskuze