Meduňka lékařská – Wiki

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je léčivá bylina ze skupiny hluchavkovitých, dorůstající do výšky až 90 cm. Mezi aktivní látky v meduňce patří citral, citronelan a geraniol, flavonoidy, hořčiny a další. Meduňka roste především na území Středomoří a Střední Asie. Hlavním předmětem sběru jsou listy. Doba největší sklizně je v červnu. K účinkům meduňky patří: podpora kvality spánku, bojuje proti nespavosti, působí proti stresu, snižuje kravní tlak, působí relaxačně a pomáhá na žaludeční obtíže. Často se kombinuje s třezalkou a heřmánkem. K méně známým účinkům se řadí zmírnění menstruačních bolestí, otoků, revma, kašle. Paracelsus o meduňce řekl: „Meduňka je ze všeho, co země rodí, nejlepší bylinou pro srdce; užívaná vnitřně rozradostňuje a obveseluje srdce. Obnovuje všechny síly těla.“, považoval ji za elixír dlouhého života.

Volný výskyt: Meduňka roste především na území Středomoří a Střední Asie.

Hlavní účinky: K hlavním účinkům meduňky patří zlepšení kvality spánku, zmírnění stresu, zklidnění žaludku a relaxační účinky.

Co jsou to adaptogeny? Pojem adaptogeny označuje byliny a adaptogenní houby s prokázaným neuroprotektivním, protiúnavovým, antidepresivním a anxiolytickým účinkem. Vedle toho dále stimulují aktivitu centrálního…

Přejít na článek