Bylinky na zvýšení testosteronu
Testosteron patří do skupiny androgenů, mužských pohlavních hormonů. Vzniká v Leydingových buňkách varlat a v menším množství i v nadledvinách. Je nezbytný pro spermatogenezi a typické pohlavní znaky mužů…
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) je v České republice kriticky ohrožená léčivá rostlina z čeledi tlusticovitých. Vyskytuje se především na vysokohorských loukách a lesích. V Česku ji můžeme nalézt v oblasti Krkonoš a Hrubého Jeseníku, ve světě roste především v arktické a subarktické oblasti, ale i v Alpách, Pyrenejích nebo Karpatech.
Ač bychom čekali, že druhové jméno rozchodnice bude odvozeno od jejího zbarvení, není tomu tak. Získala ho podle intenzivní vůně podobné růžím. Tuto vůni vydávají kořeny po rozemnutí. Samotné květy se zbarvují do žluta či červena a skládají se z mnohokvětého chocholíku, který jich obsahuje až na 150. Rostlina obvykle kvete v rozmezí června až srpna. K léčivým částem rostliny, které se sbírají, patří kořen, nať a oddenek. Oddenek této rostliny může vážit téměř až 4 kilogramy. Jeho chuť je velmi trpká.
Účinků rozchodnice růžové se využívá více než 400 let. Obyvatelé horských oblastí ji sbírali a zpracovávali pro zvýšení svého fyzického výkonu, ale i na podporu kognitivních schopností. Celkem bylo z kořenů a oddenku rozchodnice izolováno přibližně 140 látek, a to široké spektrum flavonoidů (například rhodionin či tricin), organické kyseliny (kyselina citrónová, jablečná, vinná, šťavelová, jantarová, kávová, gallová, fumarová), heteroglykosidy (zejména rhodiolosid), látky steroidního charakteru, silice a třísloviny. Je bohatá i na minerály – mangan, měď, zinek a selen.
Studie na izolovaných orgánech, tkáních, buňkách a enzymech ukázaly, že přípravky z rhodioly vykazují adaptogenní účinek včetně neuroprotektivního, kardioprotektivního, protiúnavového, antidepresivního, anxiolytického, nootropního účinku, účinku na prodloužení délky života a stimulačního účinku na CNS (centrální nervovou soustavu). Řada klinických studií prokázala, že opakované podávání extraktu z R. rosea působí proti únavě, což zvyšuje kognitivní výkonnost (zejména schopnost koncentrace) a zároveň snižuje riziko syndromu vyhoření u pacientů s únavovým syndromem. Povzbudivé výsledky existují i pro použití rhodioly u mírných až středně těžkých depresí a generalizované úzkosti. U extraktů z rhodioly bylo zjištěno několik mechanismů působení, které pravděpodobně přispívají ke klinickému účinku. Patří mezi ně interakce s HPA-systémem (snižující hladinu kortizolu), proteinkinázami p-JNK, oxidem dusnatým a proteiny obranných mechanismů.
Rozchodnice bývá oblíbeným doplňkem stravy u studentů a jedinců s vysokými kognitivními nároky při výkonu jejich práce. Účinky rozchodnice růžové se často srovnávají s obdobnými účinky ženšenu.
Podáváním rozchodnice růžové pro zvýšení fyzického výkonu se zabývalo již mnoho studií. Většina studií uváděla, že suplementace R. rosea má pozitivní vliv na atletické schopnosti a sportovní výkon, aniž by byly zaznamenány nějaké zjevné nežádoucí účinky. U osob užívajících R. rosea se projevilo snížení bolesti a poškození svalů po tréninku, zmírnění poškození kosterního svalstva, zvýšení antioxidační kapacity, čímž se snížil oxidační stres, snížení skóre RPE (Rated Perceived Exertion) a zlepšení atletické výbušné síly, ale nesnížilo se hodnocení vnímané námahy. Zdá se tedy, že rozchodnice růžová působí jako bezpečný a účinný doplněk stravy pro sportovní výkon.
Přestože rozchodnice růžová neobsahuje kofein, vykazuje až o 60 % vyšší stimulační účinky. Působí také jako afrodisiakum a přezdívá se ji zelená viagra. Aktuálně se rozchodnice zkoumá ve spojitosti s potenciálem pro zvýšení testosteronu. Dále se hovoří i o její schopnosti zmírňovat nežádoucí účinky při chemoterapii. Má příznivý účinek na celkovou imunitu, vykazuje silné antioxidační účinky, napomáhá regulovat glykémii, proto se doporučuje i při onemocnění diabetem mellitem 2. typu, a podporuje snížení tělesné hmotnosti. Studie naznačují i příznivý vliv na neurodegenerativní onemocnění CNS jako je demence, Parkinsonova a Alzheimerova choroba.
Absence interakcí s jinými léčivy a nežádoucích účinků v průběhu klinických studií z něj činí potenciálně atraktivní a bezpečný přípravek. Rozchodnice se nedoporučuje užívat společně s barbituráty, léky tlumící CNS. Jako nejvíce účinná forma rozchodnice se jeví alkoholová tinktura.
Zdroje:
Panossian A, Wikman G, Sarris J. Rosenroot (Rhodiola rosea): traditional use, chemical composition, pharmacology and clinical efficacy. Phytomedicine. 2010 Jun;17(7):481-93. doi: 10.1016/j.phymed.2010.02.002. Epub 2010 Apr 7. PMID: 20378318.
Lu Y, Deng B, Xu L, Liu H, Song Y, Lin F. Effects of Rhodiola Rosea Supplementation on Exercise and Sport: A Systematic Review. Front Nutr. 2022 Apr 7;9:856287. doi: 10.3389/fnut.2022.856287. Erratum in: Front Nutr. 2022 Jun 20;9:928909. PMID: 35464040; PMCID: PMC9021834.
Diskuze