Sezónní podzimní potraviny a jejich zdravotní benefity
Podzim je obdobím bohatým na sezónní potraviny, které nejen dodají vašim jídlům barvu a chuť, ale také přináší mnoho zdravotních benefitů. Podzimní sezóna nabízí…
Kopřivy jsou byliny, které jsou známy svými mnohostrannými zdravotními účinky. Od starověku byly využívány v tradiční medicíně díky svým léčivým vlastnostem. V tomto článku představíme některé zdravotní přínosy kopřiv.
Kopřivy patří do čeledi kopřivovitých (Urticaceae) a rodu Urtica. Existuje několik druhů kopřiv, ale nejznámější je kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Má listy srdčitého tvaru pokryté chloupky, které při kontaktu s pokožkou způsobují pálení a svědění. Předpokládalo se, že pálení a svědění způsobuje kyselina mravenčí, což bylo následně vyvráceno. Příčinou je obsah tří látek, a to konkrétně histaminu, acetylcholinu a serotoninu. Květy kopřivy jsou nenápadné a jsou součástí hustých květenství.
Kopřivy mají bohatou historii využívání ve tradiční medicíně různých kultur po celém světě. Starověcí Egypťané, Římané, Řekové a Číňané využívali kopřivy pro své léčivé vlastnosti. Byly používány jako diuretikum, detoxikační prostředek, pro léčbu kožních problémů, alergií, revmatismu a mnoha dalších onemocnění. Například v Egyptě byly kopřivy používány k léčbě artritidy a revmatismu. Starověcí Řekové a Římané je používali k léčbě ledvinových problémů, zažívacích potíží a hojení ran. Na kopřivu nedali dopustit i slavní léčitelé, jako například Kneipp či Hildegarda z Bongenu.
Během středověku byly kopřivy považovány za všelék a byly široce využívány ke zmírnění různých zdravotních potíží. Byly používány k léčbě kožních problémů, jako je ekzém a svědění, ale také jako diuretikum pro podporu močení a detoxikaci těla. V tradiční čínské medicíně jsou kopřivy známy jako léčivý bylinný prostředek. Jsou používány k posílení imunitního systému, ke snížení horečky, k léčbě astmatu a alergií.
Sběr kopřivy na čajové výluhy je ideální od brzkého jara do května. Z kopřivy se sbírá pouze list a nať a to konkrétně vrcholové mladé části rostliny. Samotná nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září. Z kopřivy lze využít i kořenů, a to na odvary, které se aplikují na vlasy pro zlepšení jejich růstu a omezení vypadávání.
Mladé kopřivy jsou výborným zdrojem vitamínu C, dále mohou být i zdrojem cenného vitamínu D, vápníku, fosforu, železa a draslíku. V menším množství obsahují také bílkoviny, vlákninu a antioxidanty, které přispívají k celkovému zdraví. Přítomný je dále například i rutin a kvercetin, které patří mezi flavonoidy.
Kopřivy mají diuretické vlastnosti, které pomáhají odstraňovat toxiny a odpadní látky z těla. Podporují tvorbu moči a čistí ledviny a močový systém. Kopřivové výluhy lze připravit zastudena i zalité horkou vodou. Přidat je lze i do ovocených a zeleninových smoothie.
Kopřivy jsou účinné i při léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém, lupénka a akné. Mají protizánětlivé a hojivé vlastnosti a pomáhají zmírnit svědění a podráždění kůže. Využívány bývají často i v kosmetických přípravcích, zejména pak v přírodní kosmetice. Přispívá k normálnímu stavu pokožky, nehtů a vlasů.
Překvapivě se kopřivy, přestože mohou způsobovat alergickou reakci u některých jedinců při fyzickém kontaktu, také využívají k léčbě alergických onemocnění, jako je senná rýma. V extraktu kopřivy se nachází látka nazývaná kyselina křemičitá, která může snížit přecitlivělost organismu na alergeny.
Kopřivy mají imunostimulační účinky. Obsahují látky, které posilují imunitní systém a pomáhají tělu bojovat proti infekcím. Pravidelná konzumace kopřiv může snížit riziko onemocnění a zvýšit odolnost organismu. Avšak i zde platí všeho s mírou. Neměla by být konzumována dlouhodobě a v nadměrném množství. Zároveň dbejte na to, aby při samosběru byla sbírána na čistých místech v přírodě, mimo silnice a pole, kde by mohla obsahovat příliš vysoké množství dusičnanů.
Závěrem lze říci, že kopřivy jsou rostliny s významnými zdravotními přínosy, které byly využívány v tradiční medicíně po tisíce let. Jejich diuretické vlastnosti, nutriční hodnota, schopnost léčit kožní problémy a posilovat imunitní systém je činí zajímavým přírodním léčivem.
Zdroje:
Lamaison, J. L., & Carnat, A. (1991). Teneurs en principaux flavonoides des parties aeriennes de Urtica dioica L. et de Urtica urens L. Plantes Medicinales et Phytotherapie, 26(1), 22-34.
Roschek, B., Fink, R. C., McMichael, M., Alberte, R. S., & Nwose, O. U. (2009). Nettle extract (Urtica dioica) affects key receptors and enzymes associated with allergic rhinitis. Phytotherapy Research, 23(7), 920-926.
Mittman, P. (1990). Randomized, double-blind study of freeze-dried Urtica dioica in the treatment of allergic rhinitis. Planta Medica, 56(01), 44-47.
Thomsen, M., Vitetta, L., & Sali, A. (2000). A randomized trial of the effect of pumpkin seeds on the sensory symptoms of lower urinary tract infection in postmenopausal women. Phytotherapy Research, 14(7), 550-552.
Razafimamonjison, D., Miara, M. D., & Randriamampionona, D. (2015). Phenolic contents, antioxidant and radical scavenging activities of Urtica dioica L. African Journal of Pharmacy and Pharmacology, 9(21), 518-526.
Diskuze