ADHD u dětí: Bylinky při hyperaktivitě
Porucha pozornosti se znaky hyperaktivity, známá také jako ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) patří mezi neurovývojové poruchy (konkrétně poruchy chování a emocí),…
Pokud trpíte insomnií (nespavostí), vyzkoušejte před návštěvou psychiatra a užíváním léků na spaní nejprve sílu bylinek. Léky proti nespavosti (hypnotika) mají často vedlejší účinky, jako je například vznik závislosti, vliv na paměť a graviditu, nutnost zvyšovat dávku k dosažení stejného účinku a nepříjemné projevy při jejich vysazení. Léčba nespavosti není jednoduchá a zahrnuje komplexní přístup. Lékař či farmaceut by měli být obeznámeni i s možnými příčinami vzniku insomnie. Jak uvádějí statistiky, velká část populace České republiky, 49 %, má potíže s usínáním. Jedním z důvodů může být i nedostatek spánkového hormonu melatoninu, tzv. hormonu tmy.
Existují pravidla spánkové hygieny, která by měl znát každý. Patří sem například to, že nemáme ležet v posteli přes den, měli bychom do denního režimu zapojit dostatek pohybu, z ložnice odstranit televizi, dostatečně větrat, omezit konzumaci kofeinu, alkoholu, energetických drinků, cigaret a těžkých jídel ve večerních hodinách a další.
Melatonin se tvoří v epifýze (šišince), což je malá žlázka nacházející se v mezimozku. Jeho tvorba je podmíněna absencí světla. Jedná se o hormon důležitý pro spánkový biorytmus. Produkce melatoninu klesá s věkem, proto senioři trpí nespavostí častěji. Vliv na hladinu melatoninu má i roční období či onemocnění. Negativní vliv na produkci melatoninu má pak zejména modré světlo z displejů počítačů, televizorů nebo mobilů. Melatonin má i silné antioxidační účinky, kterými chrání buňky před účinky volných radikálů.
Meduňka (Melissa officinalis) patří v České republice mezi velmi dostupné a oblíbené byliny. K biologicky aktivním látkám v meduňce patří silice (citral), třísloviny a flavonoidy. Kromě příznivých účinků na nespavost se používá i na podrážděnost, migrény, má mírné sedativní účinky a funguje také jako tzv. stomachikum (podporuje trávení a chuť k jídlu). Meduňka je vhodná i pro děti a těhotné ženy.
Chmel otáčivý (Humulus lupulus) je pravotočivá liána příbuzná konopí. Z chmelu se získávají samičí květenství, takzvané chmelové šištice, obsahující lupulinové žlázky (lupulin). K jeho aktivním látkám patří třísloviny, silice, pryskyřice, flavonoidy a glykosidy. Stejně jako meduňka, i chmel působí sedativně, podporuje spánek a působí jako stomachikum. Jedná se také o tzv. amarum, tedy drogu obsahující hořké látky (zejména hořčiny), stimulující tvorbu žaludečních šťáv a chuť k jídlu.
Třezalka (Hypericum perforatum) obsahuje účinné látky v kvetoucí nati. Třezalka je považována za přírodní antidepresivum. Využívá se v léčbě mírnějších depresí, kdy není nutné navštěvovat lékaře (např. v menopauze). Působí jako inhibitor enzymu monoaminooxidázy (MAO), která se podílí na odbourávání serotoninu, noradrenalinu a dopaminu. Nedostatek těchto mediátorů způsobuje poruchy nálad. Třezalka má schopnost zvýšit hladinu melatoninu a regulovat tak spánkový biorytmus. Třezalka také působí protizánětlivě, má dezinfekční vlastnosti, sedativní a anxiolytické účinky (odstraňuje úzkost a strach). Anxiolytické působení vede k únavě a ospalosti, což může pomáhat při již zmiňovaných obtížích se spánkem. Je nutno zdůraznit, že třezalka interaguje s mnoha léčivy, jako například s hormonální antikoncepcí, warfarinem, cyklosporinem a dalšími, u kterých snižuje účinnost. Je tedy vhodné si zjistit veškeré možné kontraindikace. Pro dosažení účinku se doporučuje třezalku užívat dlouhodobě, první výsledky se dostaví přibližně až po 5 týdnech užívání.
Mučenka, známá také jako maracuja (Passiflora incarnata), obsahuje alkaloidy (například passiflorin, harmol, harman či harmin) a dále flavonoidní glykosidy, silice, steroly nebo tyrosin. Mučenka působí příznivě při nespavosti a podrážděnosti. Již v dávných dobách z ní jihoameričtí indiáni připravovali zklidňující čaj na neklid a nespavost. V čajových směsích se mučenka často vyskytuje společně s meduňkou. Mučenka působí příznivě i při střevních obtížích.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je bylina, ze které se využívá zejména její kořen a stonek. Vykazuje sedativní účinky díky obsahu valepotriátů. Valepotriáty zasahují do metabolismu GABA (kyseliny gama-aminomáselné) v mozku a sedativně působí na receptory. Doporučuje se při nespavosti, žaludečních obtížích a podrážděnosti.
Před začátkem užívání jakékoliv výše zmíněné byliny si pečlivě prostudujte jejich kontraindikace a zjistěte, zda neovlivňují účinky vámi užívaných léků.
Zdroje:
Vašutová, K., Léčba nespavosti. 2009. Praktické lékárenství, 2009, 5 (2), str. 70-75. Dostupné zde.
Diskuze