Bylinky na bolestivou menstruaci
Bolestivá menstruace potká čas od času téměř každou ženu. Menstruační krvácení doprovázené bolestmi se nazývá dysmenorea. Rozlišují se hned dva druhy dysmenorey, a to primární a sekundární. Primární dysmenorea je bolest fyziologická a není zapříčiněna gynekologickou poruchou.
Příčina tkví ve změnách hladiny hormonů. Na rozdíl od sekundární dysmenorey není zdraví škodlivá a vyskytuje se nejčastěji u žen, které nerodily.
Naproti tomu sekundární dysmenorea má patologickou příčinu a může být příznakem například endometriózy, zánětu či myomu. Sekundární dysmenorea je charakteristická pro ženy nad 25 let. Při nejistotě se vždy obraťte na lékaře.

Od dysmenorey mohou ulevit i bylinky. Existuje jich hned celá řada, zde uvedeme nejpoužívanější a nejosvědčenější. Nejběžnějším způsobem podání jsou bylinné odvary. Byliny je vhodné střídat. Vhodné jsou: maliník, kontryhel, hluchavka, řebříček, máta nebo pupalka.
Maliník obecný
Maliník obecný (Rubus idaeus), přesněji ostružiník maliník je keř dorůstající do výšky až dvou metrů. Má plazivé ostnaté výhonky, bílé květy a světle zelené listy. Listy maliníku se využívají k přípravě odvarů. Obsahuje flavony, organické kyseliny a vitamín C. Působí proti menstruačním obtížím, zmírňuje krvácení, potlačuje bolest a posiluje hladké svalstvo dělohy, což může pomoci i ženám po porodu. Výluh je příjemné ovocné chuti. Některé zdroje uvádí, že se dá využít i při nepravidelném cyklu či pro usnadnění porodu.

Řebříček obecný
Řebříček obecný (Achillea millefolium) je vytrvalá bylina z čeledi hvězdicovitých. Jeho název je odvozen ze jména řeckého hrdiny Achilla, který během Trojské války řebříček přikládal na krvavé rány svých spolubojovníků, a latinského mille -tisíc plus folium – lístek. Samo jméno rostliny odkazuje k hlavnímu účinku řebříčku, a to schopnosti zastavit krvácení.
Doporučuje se jak mladým dívkám s nepravidelnou menstruací, tak i ženám při menopauze. Dokáže tišit křeče a má protizánětlivý charakter. Není vhodný k dlouhodobé konzumaci z důvodu obsahu toxického thujonu.

Kontryhel
Kontryhel je rod rostlin zahrnující až 700 druhů. V České republice roste přibližně 20 druhů. Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je pro své účinky využíván již od středověku. Odvar z kontryhelu se považoval za elixír mládí. Obsahuje třísloviny, hořčiny, kyselinu salicylovou nebo vitamín C. Ve Skandinávii je tradicí si nať ukládat pod polštář pro lepší spánek.
Nápomocný může být i ženám, které mají problém otěhotnět. Dokáže podpořit pravidelný menstruační cyklus a potlačit příznaky menopauzy. Kontryhel urychluje hojení sliznice dělohy a pomáhá ulevit od bolesti. V některých případech však může v období menstruace zvýšit krvácení.

Hluchavka bílá
Ulevit od bolesti může i hluchavka bílá (Lamium album). Jedná se o vytrvalou bylinu dorůstající do výšky až 50 cm. K obsahovým látkám patří silice, flavonové glykosidy, saponin, cholin, biogenní aminy a další. V lidovém léčitelství se využívá pro tlumení dysmenorey, k úpravě cyklu nebo pro své protizánětlivé účinky. Jedná se o antioxidant. Užívá se jak zevně formou koupelí a obkladů, tak i vnitřně (nálevy a odvary).

Pupalky dvouleté
Pupalkový olej z pupalky dvouleté (Oenothera biennis) je další možností při dysmenoree. V pupalce se nachází kyselina gama-linolenová, linolová, olejová a dihomo-gama-linolenová. Tyto kyseliny fungují jako prekurzor prostaglandinů. Pupalkový olej dokáže potlačit i PMS (premenstruační syndrom) a jeho příznaky, jako je bolest prsou nebo emoční výkyvy.
Nápomocná může být i při menstruačních křečích. Vedle pupalky při PMS pomáhá i drmek obecný (Vitex agnus-castus) zmírňující emoční nestabilitu, úzkosti a zlepšující kvalitu spánku. Drmek prospívá při silném krvácení a bolestivé menstruaci.

Máta peprná
Poslední bylinou je máta peprná (Mentha x piperita). Pěstuje se v mírném pásmu po celém světě. Má všestranné využití. Ať už jako analgetikum, které lze využít při dysmenoree, nebo má schopnost napomáhat trávení, zmírňovat migrény a plynatost. Vykazuje také relaxační účinky.
Máta je příjemná i po chuťové stránce – z listů máty můžeme připravit bylinný odvar, sirup, olej či dokonce i likér. U máty nebyl zaznamenán žádný vedlejší účinek, proto ji lze užívat dlouhodobě.

Před začátkem užívání jakékoliv výše zmíněné byliny si pečlivě prostudujte jejich kontraindikace a zjistěte, zdali neinteragují s vámi užívanými léky.
Prozkoumejte sílu ašvagandy
Zdroje:
Mahboubi M. Evening Primrose (Oenothera biennis) Oil in Management of Female Ailments. J Menopausal Med. 2019 Aug;25(2):74-82. doi: 10.6118/jmm.18190. Epub 2019 Aug 5. PMID: 31497576; PMCID: PMC6718646.
Mika, K. Fytoterapie perem lékaře. 2018. ISBN: 978-80-8063-459-9.
Diskuze