Vitaminy: Co opravdu potřebujeme doplňovat a co je zbytečné?
Vitaminy jsou pro lidské tělo nezbytné, avšak jejich nadbytečné užívání v podobě doplňků stravy se často přeceňuje. Vitaminové doplňky stravy jsou stále pouze…
Březová voda, označující se také jako březová míza, je blahodárná bezbarvá tekutina, získávaná z kmene či větví mladých bříz. Sběr probíhá na začátku jara, tedy zhruba od poloviny března do dubna. Na území Evropy a Asie je březová voda známa již po celá staletí. Míza je bohatá na cenné vitamíny, minerální látky a aminokyseliny. Složení je ovlivněno mnoha faktory jako například zeměpisnou polohou, typem půdy, stářím stromu nebo druhem stromu. Vykazuje velmi nízkou energetickou hodnotu. Z již zmíněných minerálních látek obsahuje například hořčík, mangan a v malém množství i vápník a zinek. Obsaženy jsou i polyfenoly, které napomáhají v boji proti oxidačnímu stresu a volným radikálům.
Před odběrem se kmen stromu musí narušit navrtáním dírky a následně se do otvoru zastrčí tenká trubička nebo brčko. Strom se navrtává v úrovni výšky pasu, zpravidla šikmo vzhůru, asi 3-4 cm hluboko. Po sběru je nutné „ránu“ ošetřit, ideálně otvor uzavřít dřevěným špalíkem a zatřít štěpařským voskem. Při nešetrném zacházení se může strom nenávratně poškodit a uhynout.
Z jednoho stromu by se měla odčerpávat přibližně jen jedna sklenice mízy. Zároveň je nezákonné získávat březovou vodu z lesů bez povolení majitele. Mízu tedy získávejte pouze ze stromů na vlastním pozemku. Lze ji však i zakoupit ve speciálních obchodech či supermarketech. Samotná voda nevykazuje dlouhou trvanlivost, je tedy vhodné ji co nejrychleji zkonzumovat. Není vhodná pro alergiky na březový pyl, jedná se o silný alergen.
Díky svým hydratačním a antioxidačním schopnostem se březová míza stává stále častěji obsahem kosmetických přípravků. Studie z roku 2017 naznačuje dokonce to, že nahrazení vody březovou mízou v přípravcích pro pleť významně zvyšuje produkci kožních buněk, tzv. keratinocytů. Tento jev může být zapříčiněný obsahem vitamínu C, který prokazatelně stimuluje tvorbu kolagenu. Vitamín C má dále i ochranný účinek před UV zářením.
Vitamín C obsažený v březové vodě dále může díky tvorbě kolagenu a napomáhání vstřebávání železa posilovat vlasy. Zároveň díky antioxidačním látkám, kterými jsou vitamín C a polyfenoly, dochází k ochraně vůči volným radikálům, které taktéž mohou poškozovat vlasové buňky a bránit růstu vlasů. Ačkoliv je březová voda často v lidovém léčitelství používána k léčbě vypadávání vlasů, v současné době neexistují žádné odborné studie, které by tento jev potvrzovaly.
Březová voda má výborné hydratační vlastnosti. Pokud hledáte alternativu k občasnému nahrazení čisté vody, pak je vhodnou volbou. Považuje se za výborný zdroj elektrolytů a obsahuje méně kalorií a cukru než ochucené nápoje. Žádný výzkum zatím neprokázal výhody březové vody po intenzivním sportovním výkonu.
Určité zdroje uvádí, že saponin obsažený v březové míze, se dokáže vázat na žlučové kyseliny a cholesterol, díky čemuž usnadňuje jeho vstřebávání a následně i snížení hladiny cholesterolémie.
Březová voda se považuje za bezpečnou, pokud je konzumována s mírou. Vedlejší účinky nejsou dosud známy. V případě vysoké konzumace hrozí riziko toxicity manganem, která ohrožuje především pacienty s poruchou funkce jater. Současná tolerovatelná horní hranice pro příjem manganu u dospělých je 10 mg denně. Sklenice (300 ml) březové mízy obsahuje pak cca 3 mg manganu. Dospělí jedinci by měli omezit konzumaci březové vody na maximálně 3 sklenice denně. U dětí je pak tolerovatelná horní hranice nižší, v závislosti na věku se pohybuje od 2 do 6 mg denně.
Zdroje:
Boroduskis, Martins & Kaktiņa, Elza & Blāķe, Ilze & Nakurte, Ilva & Samodova, Diana & Kusiņa, Iveta & Mičule, Santa & Ramata-Stunda, Anna. (2017). Chemical characterization and in vitro evaluation of birch sap and a complex of plant extracts for potential use in cosmetic anti-ageing products. Environmental and Experimental Biology. 15. 29-36. 10.22364/eeb.15.05.
Casetti F, Wölfle U, Gehring W, Schempp CM. Dermocosmetics for dry skin: a new role for botanical extracts. Skin Pharmacol Physiol. 2011;24(6):289-93. doi: 10.1159/000329214. Epub 2011 Jun 25. PMID: 21709432.
Diskuze