Aloe vera — Wiki — Zelenýden.cz

Aloe vera – Wiki

Aloe vera, často nazývaná také aloe pravá, je vytrvalý sukulent, který dorůstá výšky až 80 centimetrů. Její stálezelené listy jsou charakteristické silnou dužinou a trny. Pěstuje se především pro gel a šťávu, které se získávají z těchto listů. Tato rostlina je rozšířená v subtropických oblastech, jako je Středomoří, jižní Čína, Indie, Afrika a Jižní Amerika, a pravděpodobně pochází z oblasti kolem řeky Nil.

Aloe vera

Aloe vera

Aloe vera obsahuje bohatou škálu účinných látek. Pod povrchem jejích listů se nachází mléčnice produkující latex, který obsahuje látky jako barbaloin, aloin a hydroxyaloin s projímavými účinky. Gel z Aloe vera je téměř z 99 % voda, zbytek tvoří sacharidy jako pektin, manóza, hemicelulóza, acemanan a další složky. Sušina této rostliny se skládá téměř z 9 % proteinů, 5 % lipidů, 23 % minerálních látek, 28 % cukrů a 35 % polysacharidů.

Mezi další obsahové látky Aloe vera patří antracen, ester kyseliny skořicové, emodin, lektiny a kyselina salicylová. Co se týče vitamínů, rostlina obsahuje zejména vitamíny skupiny B, vitamín C, beta karoten a kyselinu listovou. Minerální látky zastoupené v Aloe vera zahrnují sodík, draslík, chlor, mangan, vápník, železo, selen, hořčík, chrom a fosfor.