Antioxidanty v potravinách
Antioxidanty jsou sloučeniny, které dokážou omezit aktivitu volných radikálů. Volný radikál je molekula nebo atom, které obsahující jeden nebo více nepárových elektronů. Tyto nepárové elektrony mají tendenci reagovat s jinými molekulami, aby získaly jejich elektrony a dosáhly stability. Jsou tedy velmi reaktivní.
Antioxidanty radikály přeměňují buď na stabilnější produkty (primární antioxidanty), anebo je vychytávají a odstraňují (sekundární antioxidanty). Volné radikály se vyskytují jak v ovzduší, tak i v potravinové řetězci i v těle samotném. Velmi důležité je udržování rovnováhy mezi prooxidačními a antioxidačními procesy. Nerovnováha ve prospěch prooxidantů může vést k řadě civilizačních chorob, poškození buněk a genetického materiálu.
Antioxidanty se rozdělují na syntetické a přírodní. Syntetické antioxidanty jsou přidávány zejména do potravin bohatých na tuky, aby se zabránilo oxidaci lipidů, které jsou na ni velmi náchylné. Mezi syntetické antioxidanty patří například BHT, BHA, TBHQ, kyselina erythorbová a další. My se však zaměříme na přírodní antioxidanty, kam se řadí tokoferoly, karotenoidy, kyselina askorbová, flavonoidy a další sekundární metabolity rostlin.
Borůvky
Borůvky patří mezi ovoce s nejvyšším obsahem antioxidantů. Polská studie z roku 2017 prokazuje, že lesní borůvky vykazují vysoký podíl fenolických látek. Testy, které se zaměřovaly na vychytávání volných radikálů, poskytly důkaz, že čerstvé a sušené bobule mohou mít biomedicínské využití při snižování oxidačního stresu. Mimo to, sběr lesních plodů poskytuje kromě zdravé plodiny i prospěšnou fyzickou aktivitu na čerstvém vzduchu. Antokyany obsažené v borůvkách mají kromě antioxidačních účinků i protizánětlivý vliv. Borůvky také mohou působit tzv. anti-aging efektem, tedy pomáhat při léčbě neurologických stavů, doporučují se na podporu rovnováhy a v neposlední řadě i zraku.
Hořká čokoláda
Kvalitní hořká čokoláda (nad 70 %) obsahuje rovněž cenné antioxidanty. Ve studiích se zmiňují široké potenciální účinky, například schopnost snížení hladiny cholesterolu, hladiny krevního tlaku, protizánětlivé účinky nebo nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Hořká čokoláda obsahuje flavonoidy a polyfenoly, které vykazují antioxidační účinky. Kakaové boby převyšují obsahem polyfenolů a flavonoidů dokonce i jejich obsah v čaji a víně. K dalším potenciálním zdravotním benefitům hořké čokolády se řadí zlepšení kognitivních vlastností (díky obsahu theobrominu a kofeinu), antidepresivní účinky a obsah mikronutrientů (například železa, manganu, hořčíku a mědi).
Artyčoky
Artyčoky nepatří v České republice mezi typické potraviny, avšak například ve středomořské kuchyni se jedná o velmi oblíbenou potravinu. Artyčoky obsahují celou řadu živin a antioxidačních látek. Velmi často se zmiňuje příznivý vliv na zdraví jater. Obsah antioxidantů v artyčoku je závislý i na kulinárním typu úpravy. Dušení zvýšilo účinnost antioxidantů až 15×, vaření pak 8×. Vaření a dušení ovlivňuje narušení buněčných stěn, čímž dochází k lepšímu přístupu antioxidantů. K účinným antioxidantům v artyčoku patří zejména rutin, kvercetin a kyselina gallová. Tyto antioxidanty vykazují i protinádorový účinek.
Červené zelí
Červené zelí obsahuje mnoho živin, včetně vitamínu A, C, K a dalších mikronutrientů. Stejně jako borůvky a jahody, obsahuje i červené zelí antokyany. Jak již bylo zmíněno, antokyany mají antioxidační a protizánětlivý účinek. Mimo to, dokážou být prospěšné v léčbě diabetu mellitu 2. typu i v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Jedná se o velmi nízkoenergetickou potravinu, vhodnou do redukčních diet.
Mrkev a další druhy oranžové, žluté a červené zeleniny
Mrkev, paprika, dýně, batáty, rajčata a další druhy oranžově, žlutě a červeně zbarvených druhů zeleniny mají jedno společné a to je obsah karotenoidů. Karotenoidy jsou provitamíny skupiny A. Karotenoidy se rozdělují do dvou skupin, na karoteny a xantofyly. Xantofyly vykazují o něco vyšší antioxidační aktivitu. Mezi karoteny patří alfa, beta a gama karoten, dále i lykopen. Jsou obsaženy zejména v mrkvi, rajčatech a melounu. Mezi xantofyly pak patří lutein, zeaxanthin, kapsaicin, bixin a další. Xantofyly se nachází v paprikách, dýních a kukuřici. Například lutein je prospěšný pro ochranu oční sítnice.
Fazole
Antioxidační látky se nevyskytují pouze v ovoci a zelenině, ale i v luštěninách a ořeších. Fazole jsou například vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin a vlákniny. Některé druhy fazolí, například fazole strakatá (pinto), mají velmi vysoký obsah antioxidantů. Tyto fazole patří k nejoblíbenějším luštěninám v Mexiku. Obsahují flavonoid kaempferol, který se dále nachází i v jablcích, cibuli, pórku nebo citrusech. Jedná se o zatím málo prozkoumaný antioxidant. Potenciální účinek je ochrana před rakovinou prsu, ledvin, plic a močového měchýře. Luštěniny by se měly vyskytovat alespoň 1× týdně v jídelníčku, v jakékoliv formě, ať už jako náhrada masa, v polévkách, omáčkách či salátech.
Existuje spousta dalších druhů potravin, které jsou zdrojem antioxidačních látek. K dalším se řadí například kapusta, citrusy, červená řepa, špenát, sója, vinná réva, maliny, jahody, pekanové ořechy a další. Výhodné je mít stravu pestrou a střídat různé zdroje antioxidantů.
Zdroje:
Dróżdż, P., Šėžienė, V., & Pyrzynska, K. (2017). Phytochemical Properties and Antioxidant Activities of Extracts from Wild Blueberries and Lingonberries. Plant foods for human nutrition (Dordrecht, Netherlands), 72(4), 360–364. https://doi.org/10.1007/s11130-017-0640-3
Ben Salem, M., Affes, H., Ksouda, K., Dhouibi, R., Sahnoun, Z., Hammami, S., & Zeghal, K. M. (2015). Pharmacological Studies of Artichoke Leaf Extract and Their Health Benefits. Plant foods for human nutrition (Dordrecht, Netherlands), 70(4), 441–453. https://doi.org/10.1007/s11130-015-0503-8
Dang, Q., Song, W., Xu, D., Ma, Y., Li, F., Zeng, J., Zhu, G., Wang, X., Chang, L. S., He, D., & Li, L. (2015). Kaempferol suppresses bladder cancer tumor growth by inhibiting cell proliferation and inducing apoptosis. Molecular carcinogenesis, 54(9), 831–840. https://doi.org/10.1002/mc.22154
D’Antuono, I., Garbetta, A., Linsalata, V., Minervini, F., & Cardinali, A. (2015). Polyphenols from artichoke heads (Cynara cardunculus (L.) subsp. scolymus Hayek): in vitro bio-accessibility, intestinal uptake and bioavailability. Food & function, 6(4), 1268–1277. https://doi.org/10.1039/c5fo00137d
Wallace, T. C., Slavin, M., & Frankenfeld, C. L. (2016). Systematic Review of Anthocyanins and Markers of Cardiovascular Disease. Nutrients, 8(1), 32. https://doi.org/10.3390/nu8010032
Diskuze