Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri), známá také pod názvem Brahmi (v překladu kosmické vědění) je vlhkomilná bylina pocházející z tropických a subtropických oblastí, především z Indie,…
Acai berry, antioxidant z Amazonie
Pod pojmem acai si představme plody pocházející z palmy Euterpe brazilské, kterou také můžeme znát pod názvem kapustoň brazilská (Euterpe oleracea). Plody jsou také nazývány acai berry nebo amazonské acai berry. Palma je nejvíce rozšířena v brazilské části Amazonie, kde ji indiáni hojně využívají mnoho let. Acai je známé pro své zdraví prospěšné vlastnosti, které jsou dány obsahem látek s mimořádnými účinky na lidské zdraví.
Plody se skládají z fialové dužiny (přibližně 17 %) a béžového semínka (přibližně 83 %) o celkové hmotnosti přibližně 2 g. Bobule acaie jsou ve velké části Brazílie dlouholetou tradici užívány v léčitelství a běžné konzumaci. Acai je také pro Brazílii významnou ekonomickou komoditou, protože se tyto plody využívají při výrobě energetických nápojů, které se vyvážejí do celého světa. Acai je součástí tradiční medicíny a používá se k potlačení horeček, kožním komplikacím, poruchám trávicího traktu nebo proti parazitům.
V posledních letech zažívá acai velký boom. Spotřeba acai se zvýšila nejen v samotné Brazílii, ale také v Evropě a USA. O velkou část propagace se postaral internet. Acai také řadíme také mezi superpotraviny.
Chemické složení acai
Acai obsahuje velké množství anitoxidačně působících látek. O tyto antioxidační vlastnosti se ve velké míře postaraly fenolické látky – anthokyany a flavonoidy. Ty jsou charakteristické svými protizánětlivými, antiproliferativními a kardioprotektivními vlastnostmi. Dále má acai vysokou nutriční a energetickou hodnotu díky velkému množství mastných kyselin, sacharidů, fytosterolů, vlákniny, vitaminů a minerálů. Nejhojněji zastoupenými flavonoidy jsou orientin, isooerientin a jejich deriváty. Nejhojněji obsaženými anthokyany jsou kyanidin-3-glukosid a kyanidin-3-rutinosid, v menším množství dále peonidin-3-rutinosid, peonidin-3-glukosid, kyandin-3-O-sambubiosid a pelargonidin 3-O-glukosid. Dále acai obsahuje proanthokyanidiny a hydroxybenzoové kyseliny (vanilová kyselina).
Biologická aktivita acai
Důležitým cílem moderní medicíny je najít přírodní látky nebo produkty s takovými účinky, které by mohly působit proti oxidačnímu stresu. Oxidační stres může totiž způsobovat různá onemocnění. Acai jeví, jak už bylo zmíněno, antioxdiační a antiproliferační účinky, dále silné neuroprotektivní a antikonvulzivní účinky. Výsledkem několika studií je poukázání na schopnost acai zabránit peroxidaci lipidů v mozkové kůře, kterou způsobují reaktivní formy kyslíkových radikálů.
V posledních několika letech studie poukázaly na možnost antikancerogenních účinků acai berry, protože může chránit tkáně zdravé a léčit tkáně poškozené. Mechanismus samotné protekce není zcela jasný, ale stále se objevují další a další studie, které tento proces zkoumají. Studie M.F. Fragosa a kolektivu z roku 2012 ukázala, že plody acai inhibovaly vznik a tranzici nádorových buněk u samců švýcarských myší pravděpodobně díky jejich antioxidačním vlastnostem. Dále studie M.F. Fragosa a kolektivu z roku 2013 prokázala potenciál tohoto ovoce tím, že acai snižuje riziko karcinogeneze tlustého střeva u potkanů krmených směsí obsahující 5% sušené dužiny acai. Studie tím tedy poukazuje na schopnost acai inhibovat nebo snižovat riziko karciogeneze tlustého střeva u potkanů tvorbou aberantních kryptových ložisek (ACF).
Využití acai
Acai zabírá široké spektrum využití. Plody acai mají velký význam pro potravinářský průmysl, dále také pro kosmetický a farmaceutický průmysl. Lyofilizací acai získáme hned několik produktů – acai prášek nebo lyofilizované acai. Na trhu se s nimi můžeme setkat ve formě doplňků stravy – tablety, kapsle nebo energetické nápoje. Potravinářský průmysl používá acai v následujících produktech:
- v nápojích, koncentrovaných džusech, jogurtech nebo také jako samostatnou potravinu,
- želatinových kapslích, prášcích k přípravě koktejlů, smoothies, čajích, šťávě, instantních polévkách,
- nebo fytoterapeutických produktech.
Studie z roku 2006 pod vedením A. Schausse a kolektivu ukázala, že prášek ze směsi dužiny a slupky acai vykazoval velmi silné anitoxidační účinky proti superoxidu, peroxylovým (ROO•) a další jiným radikálům.
Acai bowl
Acai bowl rozumíme pokrm, jehož základem je pyré nebo rozmixovaná směs z mraženého acai berry. Tento základ je obvykle smíchán s jiným ovocem (nejlépe mraženým) a semínky. Celý pokrm se následně zdobí granolou, banánem nebo sirupem z guarany. Acai bowl se může jevit jako vizuálně a chuťově atraktivnější oproti ovesným vločkám. Při konzumaci se acai berry chuťově připomíná kombinaci ostružin a hořké čokolády. Tato skutečnost je důvodem, proč může být během průmyslové výroby do acai bowls přidáván umělý sirup nebo další cukr kvůli tlumení této chuti. Dále můžeme do směsi přidat kvůli přislazení zdravější varianty cukru, např. ovocnou šťávu.
Zdroje:
Heinrich, M., Dhanji, T., & Casselman, I. (2011). Açai (Euterpe oleracea Mart.)—A phytochemical and pharmacological assessment of the species’ health claims. Phytochemistry Letters, 4(1), 10–21.
De Moura, R. S., & Resende, Â. C. (2016). Cardiovascular and Metabolic Effects of Açaí, an Amazon Plant. Journal of Cardiovascular Pharmacology, 68(1), 19–26.
Yamaguchi, K. K. de L., Pereira, L. F. R., Lamarão, C. V., Lima, E. S., & da Veiga-Junior, V. F. (2015). Amazon acai: Chemistry and biological activities: A review. Food Chemistry, 179, 137–151.
Vasconcelos, M. da S., Mota, E. F., Gomes-Rochette, N. F., Nunes-Pinheiro, D. C. S., Nabavi, S. M., & de Melo, D. F. (2019). Açai or Brazilian Berry (Euterpe oleracea). Nonvitamin and Nonmineral Nutritional Supplements, 131–133.
Shim, Jennifer. Are Acai Bowls Healthy?. Health plus [online]. 202n. l. [cit. 2022-05-22]. Dostupné z: https://www.gleneagles.com.sg/healthplus/article/healthy-acai-bowl
Schauss, A. G., Wu, X., Prior, R. L., Ou, B., Huang, D., Owens, J., … Shanbrom, E. (2006). Antioxidant Capacity and Other Bioactivities of the Freeze-Dried Amazonian Palm Berry,Euterpe oleraceaeMart. (Acai). Journal of Agricultural and Food Chemistry, 54(22), 8604–8610.
Fragoso, M.F., Prado, M.G., Barbosa, L., Rocha, N.S. & Barbisan, L.F. (2012).
Inhibition of mouse urinary bladder carcinogenesis by açai fruit (Euterpe oleracea Martius)
intake. Plant Foods for Human Nutrition. 67, 235–241.
Fragoso, M.F., Romualdo, R. G., Ribeiro, D. A. & Barbisan, L.F. (2013). Açai (Euterpe
oleracea Mart.) feeding attenuates dimethylhydrazine-induced rat colon carcinogenesis. Food
and Chemical Toxicology. 58, 68-76.
Diskuze