Vitaminy: Co opravdu potřebujeme doplňovat a co je zbytečné?
Vitaminy jsou pro lidské tělo nezbytné, avšak jejich nadbytečné užívání v podobě doplňků stravy se často přeceňuje. Vitaminové doplňky stravy jsou stále pouze…
Sezóna hub pomalu začíná. Pojďme se podívat na méně známé druhy hub, které lze konzumovat a společně s tím i na zdravotní benefity, které nám mohou přinést. Houby jsou fascinující a rozmanitou skupinou živých organismů. Dříve se řadily do skupiny rostlin, nyní však mají svoji samostatnou říši. Kromě toho, že jsou důležitou součástí ekosystémů, jsou také mnohé z nich skvělou potravinou s významnou nutriční hodnotou a zajímavou chutí. Zatímco některé druhy hub jsou široce známé a oblíbené v kuchyni, existuje mnoho méně známých houb, které stojí za objevování.
Pioppino (Agrocybe aegerita), také nazývaná polnička topolová, je huba s jemnou oříškovou chutí a delikátní texturou. Má krásnou hnědou barvu a je bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny a minerálních látek. Pioppino je skvělým doplňkem různých pokrmů, jako jsou těstoviny, omáčky, nádivky, polévky, k rybám a rizota. Jedná se o dřevokaznou houbu, původem ze Středomoří. V dnešní době se vyskytuje především na území Itálie, kde existují i velkopěstírny zaměřené právě na tuto jedinečnou houbu. Substrátem pro pěstování této houby je kompaktní dřevo či piliny.
Maitake (Grifola frondosa), známý také jako trsnatec lupenitý, má složité listnaté tvary a výraznou, houbovou chuť. Tato huba obsahuje mnoho bioaktivních látek, které přispívají k posílení imunitního systému a snížení rizika zánětů. Maitake je vynikající do pokrmů s rýží, salátů nebo jednoduše opečený na pánvi. V receptech je taktéž doporučován do polévek, např. do dršťkové. Jedná se o poměrně vzácný druh houby. Narazit na ni však můžeme i v lesích na území České republiky. Největší šance pro nalezení trstnatce jsou spodní okraje dubů. Houby mají šedou, až nahnědlou barvu. Spodní stranu klobouku tvoří tzv. rourky.
Korálovec ježatý (Hericium erinaceus), je taktéž poměrně vzácnou houbou. V současné době je v České republic navržena k zákonné ochraně. Tato huba vypadá jako bílé chmýří a je známá pro své zdravotní přínosy pro mozek a centrální nervový systém. „Medvědí chřest“, jak se jí také přezdívá, obsahuje mnoho esenciálních aminokyselin a minerálních látek. Kulinárně má tato huba podobnou chuť jako mořské plody a hodí se do pokrmů, jako jsou grilované sendviče, omáčky nebo zeleninové smaženice. Roste v podzimním období na dřevu listnatých stromů, především buků a dubů. Korálovec se objevuje na živých i mrtvých kmenech stromů. Roste v Evropě a Asii, zejména v mírném pásu. Bylo prokázáno, že tato houba má různé zdraví prospěšné účinky, včetně antioxidačních, antidiabetických, protirakovinných, protizánětlivých, antimikrobiálních, antihyperglykemických a hypolipidemických. Používá se k léčbě kognitivních poruch, Parkinsonovy choroby a Alzheimerovy choroby.
Sibiřská čaga (Inonotus obliquus), také známá jako rezavec šikmý, není klasickou houbou, ale parazituje na březových stromech. Je to hustý, tvrdý a tmavý útvar, rotoucí na listnatých stromech. Tato „houba“ je bohatým zdrojem antioxidantů a dalších bioaktivních látek (betaglukany, betulin, melanin aj.). Tradičně se používá k přípravě nápojů, jako je čaj, který se mu přisuzují pozitivní účinky na imunitní systém a celkovou vitalitu. Sběr probíhá zhruba od července do listopadu. Čaga se vyskytuje zejména v lesích severní Evropy a Ruska, kde se přirozeně vyskytují nižší teploty. V Rusku se považuje za tradiční součást alternativní medicíny, například při léčbě rakoviny. Upravuje se na prášek, který se následně využívá k přípravě již zmíněných nápojů.
Zatímco shiitake (Lentinula edodes), známá jako houževnatec jedlý, nemusí být úplně neznámým druhem huby, stále je méně rozšířena ve srovnání s jinými komerčně dostupnými druhy. Má výraznou vůni a chut‘, která kombinuje oříšky s jemnými houbovými tóny. Shiitake obsahuje vitaminy (skupiny B, D), minerlní látky (měď, zinek, selen, mangan aj.) a polysacharidy, které mají pozitivní vliv na imunitní systém. Tato huba je výborná na grilování, do omáček, polévek a rizot. Tato houba pochází z východní Asie. Využívá se zejména v čínské a orientální kuchyni. Shiitake znamená v překladu z japonštiny houbu rostoucí na šii, kde šii je strom rodu Castanopsis. Barva klobouku je světle hnědá až tmavě hnědá, často mívá bíle zarvené skvrny. Šiitake přirozeně roste v teplejších oblastech.
Při sběru a konzumaci hub je vždy nutné dbát na bezpečnost. Mnoho druhů hub je jedovatých, a proto je nezbytné být obezřetný a přesně rozlišovat druhy, které chcete konzumovat. Je proto vždy nejlepší nakupovat huby od spolehlivých prodejců nebo zkušených houbařů.
Začlenění méně známých hub do našich jídelníčků může nejen obohatit naše chuťové buňky, ale také přinést mnoho zdravotních výhod. Kromě obsažených bioaktivních látek, vitamínů a minerálních látek, jsou houby skvělým zdrojem cenné vlákniny.
Zdroje:
VANOVSCHI, Vitalii. Mushrooms, raw, shiitake: nutritional value and analysis. www.nutritionvalue.org [online].
Lu Y, Jia Y, Xue Z, Li N, Liu J, Chen H. Recent Developments in Inonotus obliquus (Chaga mushroom) Polysaccharides: Isolation, Structural Characteristics, Biological Activities and Application. Polymers (Basel). 2021 Apr 29;13(9):1441. doi: 10.3390/polym13091441. PMID: 33947037; PMCID: PMC8124789.
Wu JY, Siu KC, Geng P. Bioactive Ingredients and Medicinal Values of Grifola frondosa(Maitake). Foods. 2021 Jan 5;10(1):95. doi: 10.3390/foods10010095. PMID: 33466429; PMCID: PMC7824844.
Diskuze