Blue zones, aneb jak se dožít 100 let?
V dnešním světě, který je charakterizován hektickým tempem života a nadměrným stresem, je zdravý a dlouhý život cílem, ke kterému aspirujeme. Zároveň i dochází ke stálému zkvalitňování medicíny, které má velký podíl na proloužení věku života. Zajímavým fenoménem, který se stal předmětem studií a pozornosti, jsou tzv. „Blue Zones“ nebo Modré Zóny, které představují oblasti na světě, kde lidé mají mimo běžných statistických průměrů vyšší průměrnou délku života a zdravější způsob života. Mnohdy se tito lidé dožívají věkového průměru 100 let. Jak jejich životní styl vypadá a v čem bychom se jimi měli inspirovat?
Blue Zones jsou geografické oblasti po celém světě, kde lidé žijí déle a zdravěji. Pojem „Blue Zones“ popularizoval Dan Buettner, novinář a spisovatel, po svých výpravách do těchto oblastí a jeho výzkumu na tuto téma. Do roku 2021 bylo identifikováno několik hlavních oblastí, které splňují kritéria Blue Zones, včetně Okinawy (Japonsko), Sardinie (Itálie), Loma Linda (Kalifornie, USA), Ikarie (Řecko) a Nikoy (Kostarika).
Tato koncepce byla poprvé popularizována v knize „The Blue Zones: Lessons for Living Longer From the People Who’ve Lived the Longest“ od již zmiňovaného Dana Buettnera. Buettner provedl rozsáhlý výzkum a identifikoval několik klíčových oblastí na planetě, kde se tato výjimečná dlouhověkost vyskytuje. Jednotlivci žijící v těchto oblastech mají tendenci dosáhnout věku 90 a více let a přitom si zachovat dobré zdraví. Touto prací navázal na výzkumy stoletých lidí v oblasti Barbagia (oblast východní Sardinie). které provedli Gianni Pes a Michel Poulain a výsledky publikovali v časopise Journal of Experimental Gerontology.
Tzv. blue zones vykazují hned několik společných znaků, které lze považovat za příčinu dlouhověkosti. Mezi tyto znaky patří následující:
- Zdravá strava: V Blue Zones dominuje konzumace rostlinných potravin, jako jsou ovoce, zelenina, ořechy a luštěniny. Maso se konzumuje jen zřídka (pouze několikrát do měsíce) a v malém množství.
- Aktivní životní styl: V Blue Zones je přítomný každodenní pohyb a fyzická aktivita. Lidé se pravidelně procházejí, hrají si se svými dětmi nebo se věnují lehkým zemědělským pracím.
- Střídmá konzumace alkoholu: V některých Blue Zones se konzumuje malé množství alkoholu, obvykle ve formě vína, zejména pak při jídle. Tento koncept zahrnuje i tzv. středomořská strava, která má antiaterogenní charakter a propaguje přednosti střídmé konzumace červeného vína, díky jeho obsahu přírodního antioxidantu – resveratrolu.
- Sociální podpora: Silné sociální vazby a komunitní podpora mohou snižovat stres a zvyšovat emocionální pohodu.
- Životní účel: V Blue Zones je často zdůrazňován smysl života a hluboké hodnoty, což může přispívat k duševnímu zdraví a dlouhověkosti.
Samotné modré zóny mají i své individuální znaky, kterými se lze inspirovat. Kupříkladu okinawští obyvatelé, kteří mají nejvyšší délku života na světě jsou známí svou zdravou stravou, která je bohatá na ovoce, zeleninu a ryby. Tento region zdůrazňuje konzumaci potravin s nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem antioxidantů. Ryby jsou konzumovány minimálně 3 x týdně a zbytek týdne se stravují především vegetariánsky.
Na italském ostrově Sardinie se taktéž vyskytuje vysoký počet stárnoucích obyvatel, kteří dosahují vysokého věku. Zdejší strava je založena na místních produktech, jako jsou čerstvé ovoce, zelenina a celozrnné výrobky.
Loma Linda v USA je domovem adventistů sedmého dne, kteří praktikují zdravý životní styl založený na vegetariánství, modlitbě a aktivním odpočinku v sobotu. Jejich strava je nízkokalorická a zahrnuje mnoho luštěnin a ořechů. Průměrné délka života adventisty sedmého dne činí 89 let, což je cca o 10 let více než u průměrného občana USA. Mimo zdravého stravování a vyznávání aktivního způsobu života praktikují ve stravě střídmost, nekuřáctví a abstinenci.
Obyvatelé řeckého ostrova Ikaria mají vysokou průměrnou délku života a jsou známí svým konzumováním místních potravin, včetně olivového oleje, zeleniny a bylinných výluhů.
Populace poloostrovat Nikoya žije dlouhý a aktivní život díky stravě založené na čerstvé zelenině, luštěninách a domácím pokrmům. Vyhýbají se tedy ultra zpracovaným potravinám, které jsou v uspěchané době po celém světě velmi populární a dále dbají na dostatečnou konzumaci vlákniny, která má spoustu zdravotních výhod.
Potravinové doporučení vydané společností Blue Zones (Food Guidelines) uvádí různé druhy potravin a jejich doporučenou frekvenci konzumace. Denně by měla být konzumována rostlinná strava, tedy strava založená na rostlinných produktech, zároveň by se měly preferovat celozrnné produkty, luštěniny, 1-2 hrsti ořechů a pít voda. Týdně by se měly konzumovat ryby (min. 3 x týdně), vejce by se dle doporučení měly zařazovat max. 3 ks/týdně a cukr omezit na 28 g denně. Redukovat by se měla konzumace masa a mléčných produktů.
Podle údajů z roku 2018 se průměrná délka života prodloužila na 76,1 roku pro české muže a 81,9 let pro české ženy. Všechna doporučení blue zones zahrnují dostatečnou konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, dále dostatek vlákniny ve stravě, aktivní způsob života, redukci stresu a psychickou pohodu. Co se obyvatel České republiky týče, zde bychom se měli soustředit na navýšení příjmu zeleniny, ryb, celozrnných produktů, redukci alkoholu a dalších návykových látek, podporu sportu a do pokrmů zakomponovat více i ořechy a v rámci studené kuchyni využívat olivový olej.
Zdroje:
Dan Buettner: Blue Zones, The: Lessons for Living Longer From the People Who’ve Lived the Longest (The Blue Zones). 2010. ISBN: 978-1426207556.
Diskuze